a

Telegram

Instagram

کپی رایت 2019 طراحی و اجرا توسط F.H.
کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت محفوظ میباشد.

9:00 - 21:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

02144826557- 02144828207- 09125490311

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

تجهیزات استرلیزاسیون دندانپزشکی

خانه > تجهیزات استرلیزاسیون دندانپزشکی

استریلیزاسیون در دندانپزشکی

 در این مطلب درباره انواع دستگاههای کاربردی استریلیزاسیون در دندانپزشکی،خصوصیات،مزایا و معایب این تجهیزات توضیح خواهیم داد

اتوکلاو:

با توجه به نوع ابزار آلات، اتوکلاوها به سه کلاس  N,S,B طبقه بندی می شوند. این طبقه بندی به منظور صحت عملکرد استریلیزاسیون  با توجه به نوع وسایل صورت می گیرد.

اتوکلاو نوع N: بر اساس استاندارد این اتوکلاو قادر است ابزارآلات جامد بدون پوشش را استریل کند. بدین ترتیب تضمینی برای استریل وسایل پوشش دار (اعم از پارچه یا کاغذهای مدیکال) و نیـز وسـایل حفره دار وجود ندارد. این سیستم فاقد پمپ  Vacuum است. اما در طراحی بعضی از کــارخـانجـات سـازنـده در ایـن نـوع اتـوکـلاو سیستم خشک کن و نیز امکان استریل وسایل پک شده در کاغذهای مدیکال وجود دارد.

اتوکلاو نوع S: وسایلی که در این نوع اتوکلاو می توان اسـتـریـل کرد توسط کارخانه سازنده مشخص می شود. این اتوکلاو می تواند ابزار آلات بدون پوشش جامد یا پوشش دار جامد، مواد نساجی مثل پارچه، گاز تک لایه و وسایل سوراخ دار نوع  B را استریل کند. یک اتوکلاو کلاس  Sمی تواند با پمپ وکیوم یا بدون آن تجهیز شود  و قطعا دارای سیکل خشک کن است.

 ‌اتوکلاو نوع B: ایــــن اتــــوکــــلاو مــــی تـــوانـــد انـــواع ایـنستـرومنـت هـا بـرای مثـال پـک شـده و نشـده جامد، مواد نساجی و اینسترومنت های سوراخ دار نوع  Bو نوع A را استریل کند. اتوکلاوهای کلاس  Bدارای پمپ وکیوم قدرتمندی هستند.

معایب اتوکلاو ها

‌وسایل حساس به درجات حرارت بالا قابل اتوکلاو کردن نیست. استفاده از اتوکلاو موجب احتمال بروز زنگ زدگی در وسایل فولاد کربنی و فرزهای از این جنس می شود. بخار ظاهرا موجب خوردگی نواحی فولادی گردن و ساقه برخی از وسایل الماسی و فرزهای کار می شود.

فور دندانپزشکی

فور وسیله ای بسیار مناسب برای استریل کردن وسایل است. این دستگاه دارای یک حرارت سنج بوده که هوای درون آن را به ۱۶۰ تا۱۷۰ درجه سانتی گراد می رسانند و اشیا‌ء را به مدت یک تا دو ساعت درون آن نگه می دارند،  وسایل پارچه ای را نمی توان در فور قرار داد ، وسایلی را که در فور قرار می دهند باید قبلا کاملا شسته و خشک شده باشد و معمولا از فور برای ضد عفونی وسایل فلزی و شیشه ای مثل سرنگ می توان استفاده کرد.

‌اجزای تشکیل دهنده این دستگاه به شرح زیر است:

۱- محفظه داخلی : این محفظه که محل قرار گیری وسایل جهت استریل شدن است عموما از جنس استیل ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت بالا و یا آلومینیوم است. همچنین محل قرار‌گیری سنسور دما و ترموکوپل در داخل این محفظه است.

۲- المنت های گرم کننده : این اجزاء که برای تامین حرارت مورد نیاز فور پیش بینی شده اند عموما در مجاورت جداره خارجی فور و در تماس با آن جای داده می شوند تا دمای داخل فور را به میزان مورد نیاز بالا ببرد . در یک فور بسته به مدل و توان الکتریکی آن یک یا دو المنت قرار می گیرد . این المنت ها عموما از نوع فنری بوده که در یک پوشش سرامیکی نسوز قرار می گیرد تا از انتقال جریان الکتریکی به محفظه و متصل کردن آن جلوگیری شود و یا دارای پوشش مسی می باشد که بصورت یو شکل در آمده و در داخل محفظه قرار می گیرد.

۳- عایق های حرارتی : این عایق ها برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی و سرد شدن سریع محفظه داخلی و همچنین جلوگیری از گرم شدن بیش از حد محفظه خارجی و مدارهای الکتریکی و نیز محیط بیرون تعبیه می شود و عموما از جنس پشم سنگ است.

۴- سیستم کنترل و نمایش دمای داخل محفظه: بسته به نوع فور مورد استفاده این دو سیستم می توانند کاملا مجزا یا در یک سیستم یکپارچه تامین شده باشد. سیستم نمایش دمای داخل محفظه می تواند یک دماسنج عقربه ای، دمـاسنـج جیـوه ای یـا یک برد الکتریکی به هـمــراه سـنـسـور حـرارتـی و نمـایشگـر دیجیتـال باشد. سیستم کنترل دما نیز بسته به نوع دستگاه می تواند به صورت ترموکوپل های فلزی ، جیوه ای یا سیستم های میکروپروسسوری مشتمل بر سنسورهای دقیق باشد. در این صورت سیستم نمایش و کنترل دما می تواند در هم ادقام شود.

۵- سیستم های حفاظتی: بسته به نوع دستگاه سـیـسـتـم هـای حـفـاظـتـی الـکـتـریـکی و حرارتی جهت حفاظت کاربران و دستگاه و محتویات آن پـیـش بـیـنی می شود. فیوزهای الکتریکی برای قطع جریان در موارد اضطراری ، سیستم قطع جـریـان در زمـان بالا رفتن بیش از حد دما ( به هنگام عمل نکردن سیستم کنترل دما ) و … از جمله این سیستم ها است.

فور یا آون

فـور وسیله ای است که در عین سادگی، از کارآمدترین تجهیزاتی است که درآزمایشگاه ها و دندانپزشکی ها جهت انجام  استریلیزاسیون خـشـک تـجـهـیـزات پـزشـکـی، آزمـایـشـگـاهـی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد . اساس کــــار ایــــن وســیــلــــه بــــر مــبــنــــای از بــیـــن بـــردن میکروارگانیسم های موجود در وسایل مختلف به وسیله حرارت است. لذا همانطور که حتما می دانید جدای از تنوعی که در نحوه پیاده سازی سیستم ‌های کنترلی در این وسیله می توان دید ، در مجموع چهار سیستم کلی در آن وجود دارد:

۱- المنت یا گرمکن الکتریکی که وظیفه ایجاد حـرارت لازم برای سیکل حرارتی را به عهده دارد.

۲-ســیــســتـــم تـــایــمـــر جــهـــت کــنــتـــرل زمـــان حرارت‌دهی مناسب

۳-سـیستـم تنظیـم حـرارت کـه وظیفـه تـامیـن حرارت ثابت درون فور را به عهده دارد.

۴- دماسنج یا ترمومتر

البته باید متذکر شد که بسته به نوع فوری که در اختیار دارید ممکن است که دو یا سه مورد از این سیستم ها با هم ادغام شده و به صورت یک سیستم واحد دیجیتالی و بر روی یک برد ارائه شده باشد.

عیوب

در اغلب موارد عیوب زیر در فورها مشاهده می شود:

۱- سوختن فیوز محافظ دستگاه

۲- سوختن المنت دستگاه

۳- خراب شدن سنسورهای سیستم تنظیم حرارت

۴- خرابی کابل برق دستگاه

5-خرابی تایمر دستگاه

نکات ایمنی در هنگام استفاده از فور

1- سعی کنید جهت اتصال هر وسیله برقی  از جمله فور به برق، از پریزهایی استفاده کنید که سیم اتصال به زمین earth داشته باشند.

2- حتی الامکان در هنگام استفاده از فور و با توجه به برنامه استریلیزاسیونی که مد نظر دارید از زمان‌سنج دستگاه استفاده کنید. این کار باعث می شود تا از روشن ماندن بیهوده دستگاه و سوختن زودهنگام المنت آن جلوگیری شود.

۴- از اتصال دو یا چند فور به یک پریز خودداری کنید.

۵- در هنگام قطع برق ، هرگز فور را به پریزهایی که از سیستم برق اضطراری یا منبع تغذیه بدون وقفه UPS  uninterruptible power supply استفاده می کنند وصل نکنید. این کار باعث افتادن بار اضافی بر روی سیستم و خرابی آن می شود.

۶- برای جلوگیری از سوختگی های احتمالی ، در هنگام باز کردن درب فور هیچگاه صورت ودیگر اعضای حساس بدن خود را به درب آن نزدیک نکنید.